F3AS1400BDK35 KCPM15
- Item Code: KEN 4046454
- Mfg Part No: 4046454
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $215.83/EA
Description
F3AS1400BDK35 KCPM15 ENDMILL B D=14 Z=3 35DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0177 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |