F3BH0800BDL30 KCPM15
- Item Code: KEN 4046461
- Mfg Part No: 4046461
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $137.12/EA
Description
F3BH0800BDL30 KCPM15 ENDMILL B D=8 Z=3 30DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |