F3BH0800BWS20C110 KCPM15
- Item Code: KEN 4046468
- Mfg Part No: 4046468
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $168.32/EA
Description
F3BH0800BWS20C110 KCPM15 ENDMILL B D=8 Z=3 20DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4330 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Coolant Through | Yes |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.2835 (58mm) |