F4AW0800AWL38E160 KCPM15
- Item Code: KEN 4046488
- Mfg Part No: 4046488
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $149.74/EA
Description
F4AW0800AWL38E160 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=8 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.3150 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |