F4AW1000AWX38E200 KCPM15
- Item Code: KEN 4046489
- Mfg Part No: 4046489
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $202.05/EA
Description
F4AW1000AWX38E200 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=10 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.3937 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 4.7835 (121.5mm) |