F4AW1200AWX38E240 KCPM15
- Item Code: KEN 4046490
- Mfg Part No: 4046490
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $307.49/EA
Description
F4AW1200AWX38E240 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=12 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 4.9213 (125mm) |