F4AW1600AWX38E320 KCPM15
- Item Code: KEN 4046491
- Mfg Part No: 4046491
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $525.31/EA
Description
F4AW1600AWX38E320 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=16 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |