F3BS1000BDL35 KCPM15
- Item Code: KEN 4046493
- Mfg Part No: 4046493
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $166.81/EA
Description
F3BS1000BDL35 KCPM15 ENDMILLB D=10 Z=3 35
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0177 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.8346 (72mm) |