F6AJ1000AWL45 KCPM15
- Item Code: KEN 4046526
- Mfg Part No: 4046526
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $95.01/EA
Description
F6AJ1000AWL45 KCPM15 ENDMILL A D=10 Z=6 45DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.1496 (80mm) |