F6AJ1200AWL45 KCPM15
- Item Code: KEN 4046527
- Mfg Part No: 4046527
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $139.41/EA
Description
F6AJ1200AWL45 KCPM15 ENDMILL A D=12 Z=6 45DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4173 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6614 (93mm) |