F6AJ1600AWX45 KCPM15
- Item Code: KEN 4046528
- Mfg Part No: 4046528
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $224.84/EA
Description
F6AJ1600AWX45 KCPM15 ENDMILL A D=16 Z=6 45DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.8898 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 4.2520 (108mm) |