F8AJ2500AWX45 KCPM15
- Item Code: KEN 4046530
- Mfg Part No: 4046530
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $598.61/EA
Description
F8AJ2500AWX45 KCPM15 ENDMILL A D=25 Z=8 45DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 8 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.9528 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 5.9055 (150mm) |