F4BJ1600BWL20L190 KCPM15
- Item Code: KEN 4047076
- Mfg Part No: 4047076
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $324.41/EA
Description
F4BJ1600BWL20L190 KCPM15 ENDMILL B D=16 Z=4 20DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.2283 (82mm) |