F6BJ1600BDL45 KCPM15
- Item Code: KEN 4047279
- Mfg Part No: 4047279
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $337.28/EA
Description
F6BJ1600BDL45 KCPM15 SC ROUGHER B D=16 Z=6 45
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |