F6AJ0800ADL45 KCPM15
- Item Code: KEN 4047293
- Mfg Part No: 4047293
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $81.78/EA
Description
F6AJ0800ADL45 KCPM15 ENDMILL A D=8 Z=6 45
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |