CNMG432P KCU10
- Item Code: KEN 4050688
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 4050688
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $21.10/EA
Description
CNMG432P KCU10 M CLAMP INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | P |
| Coating | AlTiN |
| Grade | KCU10 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .508in / 12.90mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 432 |
| Style | CNMG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .031in / 1/32in / .80mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .500in / 1/2in / 12.70mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |