CDHB1206X0 KCU10
- Item Code: KEN 4053312
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 4053312
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $22.64/EA
Description
CDHB1206X0 KCU10 SCREW ON INSERT Circle Equivalent: CIR 2830876-CDCD 500 TN7
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Coating | AlTiN |
| Grade | KCU10 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .159in / 4.03mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 1206X0 |
| Style | CDHB |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .002in / .05mm |
| Thickness | .040in / in / 1.02mm |
| Inscribed Circle | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |
| Sale Flyer Table | Turning & Boring Inserts |