F3AU0970BDK38 KC643M
- Item Code: KEN 4061091
- Mfg Part No: 4061091
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $120.39/EA
Description
F3AU0970BDK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL B D=9.7 Z=3 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .013 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4331 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3819 in |
| Diameter (Metric) | 9.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.5984 (66mm) |