F3AU0480ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090569
- Mfg Part No: 4090569
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $66.49/EA
Description
F3AU0480ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=4.8 Z=3 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0079 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.2362 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1890 in |
| Diameter (Metric) | 4.8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.1260 (54mm) |