F3AU1170ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090773
- Mfg Part No: 4090773
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $161.64/EA
Description
F3AU1170ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=11.7 Z=3 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .013 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4606 in |
| Diameter (Metric) | 11.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.8740 (73mm) |