F2AU0575ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090783
- Mfg Part No: 4090783
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $292.82/EA
Description
F2AU0575ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=5.75 Z=2 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0079 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.2756 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2264 in |
| Diameter (Metric) | 5.75mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.1260 (54mm) |