F2AU1370ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090787
- Mfg Part No: 4090787
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $962.83/EA
Description
F2AU1370ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=13.7 Z=2 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .013 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5394 in |
| Diameter (Metric) | 13.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.9528 (75mm) |