F2AU1770ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090789
- Mfg Part No: 4090789
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,656.23/EA
Description
F2AU1770ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=17.7 Z=2 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0157 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6969 in |
| Diameter (Metric) | 17.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |