F2AU1970ADK38 KC643M
- Item Code: KEN 4090790
- Mfg Part No: 4090790
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,854.99/EA
Description
F2AU1970ADK38 KC643M SC DRILL SLOT ENDMILL A D=19.7 Z=2 38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0157 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7874 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7756 in |
| Diameter (Metric) | 19.7mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |