UGDE0800A5BRB KC643M
- Item Code: KEN 4124344
- Mfg Part No: 4124344
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $169.67/EA
Description
UGDE0800A5BRB KC643M HARVI II ENDMILL D=8 Z=5 R=0 5 LOC 5XD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.5750 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.4250 (87mm) |