UGDE1000A5ARC KC643M
- Item Code: KEN 4124348
- Mfg Part No: 4124348
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $199.76/EA
Description
UGDE1000A5ARC KC643M HARVI II ENDMILL D=10 Z=5 R=2 LOC 3XD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .079 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.1810 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.9920 (76mm) |