UGDE1200A5ARA KC643M
- Item Code: KEN 4124354
- Mfg Part No: 4124354
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $268.20/EA
Description
UGDE1200A5ARA KC643M HARVI II ENDMILL D=12 Z=5 R=0 5 LOC 3X
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4170 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |