UGDE2000A5ARD KC643M
- Item Code: KEN 4124375
- Mfg Part No: 4124375
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $714.75/EA
Description
UGDE2000A5ARD KC643M HARVI II ENDMILL D=20 Z=5 R=3 LOC 3XD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1181 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.3600 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 4.9210 (125mm) |