UGDE2000A5BRA KC643M
- Item Code: KEN 4124377
- Mfg Part No: 4124377
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $857.46/EA
Description
UGDE2000A5BRA KC643M HARVI II ENDMILL D=20 Z=5 R=1 LOC 5XD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 3.9400 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 6.5350 (166mm) |