UGDE2500A5ARC KC643M
- Item Code: KEN 4124384
- Mfg Part No: 4124384
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $1,090.86/EA
Description
UGDE2500A5ARC KC643M HARVI II ENDMILL D=25 Z=5 R=2 5 LOC 3X
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0984 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 2.9500 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 5.9060 (150mm) |