DR 3mm 5XD SC TN CLNT 140D HP B052CPG
- Item Code: KEN 4149125
- Mfg Part No: 4149125
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $84.26/EA
Description
DR 3mmx1.1024inx2.5984in JL Shank Diameter: 6.0MM Solid Carbide Coolant Thru B052A03000CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .1181 (3mm) |
| Flute Length | 1.1024in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2.5984in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |