DR 5.1mm 5XD SC TN CLNT 140D HP B052CPG
- Item Code: KEN 4149211
- Mfg Part No: 4149211
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $87.11/EA
Description
DR 5.1mmx1.7323inx3.2283in JL Shank Diameter: 6.0MM Solid Carbide Coolant Thru B052A05100CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .2008 (5.1mm) |
| Flute Length | 1.7323in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 3.2283in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |