DR 12.5mm 5XD SC TN CLNT 140D HP B052CPG
- Item Code: KEN 4149321
- Mfg Part No: 4149321
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $239.72/EA
Description
DR 12.5mmx3.0315inx4.8819in JL Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide Coolant Thru B052A12500CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .4921 (12.5mm) |
| Flute Length | 3.0315in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4.8819in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |