DR 10.9mm 5XD SC TN CLNT 140D HP B052CPG
- Item Code: KEN 4149501
- Mfg Part No: 4149501
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $174.44/EA
Description
DR 10.9mmx2.7953inx4.6457in JL Shank Diameter: 12.0MM Solid Carbide Coolant Thru B052F10900CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .4291 (10.9mm) |
| Flute Length | 2.7953in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4.6457in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |