DR 13.1mm 8XD SC TN CLNT 140D HP B053CPG
- Item Code: KEN 4149771
- Mfg Part No: 4149771
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $392.76/EA
Description
DR 13.1mmx4.2520inx6.1024in 8XD Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide Coolant Thru B053A13100CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 4.2520in |
| Length | 8XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 6.1024in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |