DR 13.1mm 5XD SC TN 140D HP B042CPG
- Item Code: KEN 4150777
- Mfg Part No: 4150777
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $160.18/EA
Description
DR 13.1mmx3.0315inx4.8819in JL Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide B042A13100CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 3.0315in |
| Length | 5XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4.8819in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | N |