DR 7.5mm 3XD SC TN CLNT 140D HP B051CPG
- Item Code: KEN 4151168
- Mfg Part No: 4151168
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $87.00/EA
Description
DR 7.5mmx1.6142inx3.1102in SM Shank Diameter: 8.0MM Solid Carbide Coolant Thru B051A07500CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .2953 (7.5mm) |
| Flute Length | 1.6142in |
| Length | 3XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 3.1102in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |