DR 13.1mm 3XD SC TN CLNT 140D HP B051CPG
- Item Code: KEN 4151242
- Mfg Part No: 4151242
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $188.70/EA
Description
DR 13.1mmx2.3622inx4.2126in SM Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide Coolant Thru B051A13100CPG KC7325 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiN |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 2.3622in |
| Length | 3XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4.2126in |
| Grade | KC7325 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |