UEBC0400A2A KC643M
- Item Code: KEN 4152206
- Mfg Part No: 4152206
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $42.68/EA
Description
UEBC0400A2A KC643M UEBC ENDMILL D4 AP1MAX7 L38
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.2760 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 1.4960 (38mm) |