UEBC1200A2A KC643M
- Item Code: KEN 4152211
- Mfg Part No: 4152211
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $94.95/EA
Description
UEBC1200A2A KC643M UEBC ENDMILL D12 AP1MAX15 L73
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5900 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4700 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.9000 (73mm) |