UGDE1400A5ARD KC643M
- Item Code: KEN 4156131
- Mfg Part No: 4156131
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $343.86/EA
Description
UGDE1400A5ARD KC643M HARVI II ENDMILL D=14 Z=5 R=3 LOC 3XD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1181 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.6540 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |