DR 13.1mm 12XD SC TL CLNT 135D HP B269HP
- Item Code: KEN 4169302
- Mfg Part No: 4169302
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $769.54/EA
Description
DR 13.1mmx7.6772inx9.6850in 12XD Shank Diameter: 14.0MM Solid Carbide Coolant Thru B269A13100HP KCPK15 SC
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2F |
|---|---|
| Application | HIGH PERFORMANCE |
| Coating | TiAlN |
| Diameter | .5157 (13.1mm) |
| Flute Length | 7.6772in |
| Length | 12XD |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 9.6850in |
| Grade | KCPK15 |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Through | Y |