F4AS1400ADL38 KCPM15
- Item Code: KEN 5344687
- Mfg Part No: 5344687
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $244.13/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |