CERAMIC D=8MM AP=6MM Z6 R=1
- Item Code: KEN 5348071
- Mfg Part No: 5348071
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $196.67/EA
Description
CERAMIC D=8MM AP=6MM Z6 R=1
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .039 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.2360 |
| Substrate | Ceramic-Si |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.2440 (57mm) |