UJDE1600A6ARF KCSM15
- Item Code: KEN 5350339
- Mfg Part No: 5350339
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $428.30/EA
Description
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0295 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |