ROUGHER LONG B D=8 Z=3 30DEG NECKED
- Item Code: KEN 5357044
- Mfg Part No: 5357044
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $142.10/EA
Description
ROUGHER LONG B D=8 Z=3 30DEG NECKED
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |