MaxiMet F.ALU R=1.0 D=12Z=3 38D
- Item Code: KEN 5414459
- Mfg Part No: 5414459
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $233.51/EA
Description
MaxiMet F.ALU R=1.0 D=12Z=3 38D
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |