MaxiMet F.ALU R=4.0 D=16 Z=3 38D
- Item Code: KEN 5414475
- Mfg Part No: 5414475
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $446.10/EA
Description
MaxiMet F.ALU R=4.0 D=16 Z=3 38D
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1575 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.9449 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |