MaxiMet F.ALU R=0.5 D=25 Z=3 38D
- Item Code: KEN 5414479
- Mfg Part No: 5414479
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $928.45/EA
Description
MaxiMet F.ALU R=0.5 D=25 Z=3 38D
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.4764 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 5.3150 (135mm) |