SC FIN 3FL 5.75x6x7-18x54 R0.2
- Item Code: KEN 5489887
- Mfg Part No: 5489887
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $134.57/EA
Description
Product Group: C2 | Brand: KMT | ANSI Catalog: MT60103359 | Grade: KCPM15
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0079 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.2756 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2264 in |
| Diameter (Metric) | 5.75mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.1260 (54mm) |